Jitka Gotterová

Politika od plotny: Konspirační teorie

7. 04. 2014 10:23:00
Ujíždím na konspiračních teoriích a jsem jen smutným dokladem toho, že člověk je ochoten uvěřit jakékoliv pitomosti, když to nějakým způsobem „zapadne“ do jeho světového názoru, má-li vůbec nějaký. Toliko o mně

Nejsem politik. Jsem pracující člověk, který se občas podívá na zprávy v bedně, přečte nějaké ty noviny, přečte nějaké ty kritiky (například na blozích – mimo jiné), vyslechne názory lidí v práci či ve frontě na maso, a na to všechno si pak při míchání guláše na plotně nebo žehlení prádla tvoří svůj světonázor, který se přísunem nových informací stále vyvíjí.

Před dvaceti lety jsem ani v nejmenším nevěřila tomu, že by mohla existovat (dokonce už čtyřicet let) nějaká Bilderbergská skupina sestávající z panovníků, politiků, bankéřů, tiskových baronů, průmyslových předáků a úředníků z ministerstev zahraničí nejrůznějších zemí, která by podněcovala a rozvíjela myšlenku federálního evropského superstátu jako předehru k vytvoření světové vlády. Ti, co tomu věřili, byli okamžitě nazváni magory či psychicky narušenými jedinci. Ti „duševně zdraví“ existenci takového spolku nejprve dementovali, o pár let později sami účastníci takové schůzky připouštěli, ale o důvodu setkání mlžili, a dnes je nám například Karlem Schwarzenbergem, který je též členem Trilaterální komise předkládáno, že se jedná o schůzky mocných, kteří se scházejí za účelem skvělých „výživných“ přednášek (předpokládám, že na téma, jak získat moc a peníze). Následně se provalilo, že všichni kandidáti na post prezidenta EU jsou členy Bilderbergu a Trilaterální komise. A když se Nigel Farage zeptal prezidenta EU Hermana Van Rampuye kdo a jakým způsobem ho volil a jak ho lze odvolat, dostal místo odpovědi 3000,- Euro pokutu za drzost. Demokracie jak vyšitá, že?

Útok na dvojčata v roce 2001 byl pro mě něco otřesného, brečela jsem u televize při pohledu na ty zoufalé lidi a nevěřícně sledovala, jak se budovy po zasažení letadlem zřítily od základů. Už po dvou dnech byli známí viníci a útok byl dle oficiální zprávy připsán Al-Kájdě. "Zas ti hnusní muslimové," říkala jsem si a fandila USA v jejich otevřeném boji s terorismem. Pak se začaly vynořovat konspirační teorie hovořící o tom, že je na té věci cosik jinak, a protože to bylo až k neuvěření, absolutně jsem o tom odmítala přemýšlet. Dnes po všech těch akcích NATO už o tom přemýšlím.

Zbraně hromadného ničení v Iráku - stačil jeden jediný informátor, který západním rozvědkám poskytl informace o iráckých zbraních hromadného ničení a jeho báchorky posloužily Američanům k ospravedlnění invaze do Iráku. Rafíd Džanábí se dušuje, že chtěl Irák zbavit diktátora Saddáma Husajna a ničeho nelituje (tak to nám spadl kámen ze srdce, že ti mrtví neumřeli zbytečně). Nechápu. Asi jsem blbka, ale fakt nechápu - stačí jeden prolhanej hajzlík a bum , válka a následný chaos si od americké invaze vyžádaly přibližně 100 tisíc životů.

A po tom všem má USA tu drzost kritizovat Putina za anexi Krymu? Kde mimochodem nebyl jediný mrtvý.

A po tom všem má USA tu drzost kritizovat Čechy, že se dopouštíme násilí na Romech ačkoli u nás již několik let exituje tzv. rasismus na ruby, který jsme před mnoha lety zavedli právě proto, abychom se takovým kritikám vyhnuli, ale že tady přibývá jedna mešita za druhou, aby i u nás mohli muslimové provozovat své mírumilovné náboženství dle Koránu, to jim nevadí?

A jak je to s globálním oteplováním? Absolutně jsem odmítala připustit, že by tato poplašná zpráva mohla být do světa vypuštěna účelově a říkala jsem si: "jasná konspirační teorie." Dnes již víme, že se skutečně o podvod jedná. O podvod, který vytvořil úžasné prostředí pro korupci a prohloubil ve světě hladomor.

A o tom, jak se z různých konspiračních teorií začala soukat pravda bych mohla pokračovat do halelujá. Konspirační teorie vznikají tam, kde chybí informace, kde zůstávají otázky bez odpovědí, kde jsou některé věci těžko pochopitelné, uchopitelné. A že v tom má člověk zmatek mi připadá přirozené.

Sami politici se ohání vykonstruovanými procesy. Souzeni nejsou, protože s hlasy kupčí na půdě poslanecké sněmovny, a jsou tudíž beztrestní, a za to všechno ještě požadují z peněz daňových poplatníků odškodné.

Takže je sice hezké, že kandidát do EU pan Jan Bartoň má v konspiračních teoriích jasno: "Člověk přitom nemusí při obraně proti spikleneckým teroriím dělat mnoho. Postačí proto, když zůstaneme nohama na pevné zemi, nebudeme bezmezně důvěřovat komukoliv, zvláště v politice, a potom se nám možná podaří vyhnout se kruté nenávisti. Jitkou Gotterovou nabízené „alternativy“ nejsou nic jiného než materiály „spotřebního mediálního byznysu“.

Máme skutečně volbu - můžeme se do zaručeně pravých teorií o tom, jak to bylo, začíst a získat tak nevšední pohled na to čeho všeho je schopen lidský mozek. Ty spiklenecké teorie nám však poskytují především informaci o duševním stavu samotných autorů, nikoli o předmětu jejich „bádání“. Takže, směle pohlédněme pravdě do očí," ale já to tak jednoduše nevidím. Na druhou stranu, já si můžu dovolit být blbka, páč nekandiduju do EU ani nikam jinam, že jo?

Ale každopádně děkuji panu Bartoňovi za dobré rady, zvláště pak tuto: "Nekritický obdiv je ostatně vždy na počátku nekritické nenávisti. Kolik lásek na první pohled skončilo krutou nenávistí a bojem o majetek a děti?" jen mám trochu pocit, že by se jí měl sám řídit a poněkud krotit svůj nekritický pohled na USA.

Z jeho životopisu: "Evropskou unii považuji za politický projekt, který přes některé zápory nabízí Evropě nadějnější budoucnost. Evropa, která kromě ideálů humanismu a demokracie dala vzniknout i ideologiím komunismu a nacismu, jež zapříčinily strádání a smrt milionů lidí na celém světě, tak dostává šanci k překonání svého rozdělení. Chci, aby se moje dcery staly rovnoprávnými občankami Evropy, aby si mohly užívat svobody a demokracie. K tomuto cíli Evropa potřebuje těsnou vazbu na jedinou demokratickou velmoc současného světa, na USA. Evropa musí zvýšit svůj podíl na obraně hodnot demokracie a svobody (zvláště, když má v čele nikým nevoleného prezidenta, který je členem Bildebergu a Trilaterální komise, které jsou ve skutečnosti konspiračními teoriemi, že?) V dnešním světě, v němž se demokratický systém spravování společnosti potýká s mezinárodním terorismem, však nesmí být zapomenuty ani oběti komunismu. Proto kandiduji do Evropského parlamentu, abych tyto myšlenky hájil a prosazoval.

A já se ptám, jak chce pan Bartoň v EU hájit a prosazovat demokracii, když není schopen akceptovat jakýkoli odlišný názor? Když lidi, kteří se přiklání v konfliktu Rusko - Ukrajina k Putinovi okamžitě vyzývá k odstěhování se do Ruska? (Proč by se měl někdo kvůli svému názoru stěhovat do Ruska?) či vyzývá k napsání zvacího dopisu? Když blogera, s nímž nesouhlasí vyzývá sbalte si svých pět švestek a jděte do Haló novin. (Tady je to Bartoňovo, takže na iDnesu jenom s jeho svolením.) Komentuje článek jiného blogera jako nasírací. Když na svém blogu napadá a kritizuje pro odlišný názor kde koho (neznám jiného blgera, který by věnoval tolik článků ostatním kolegům blogerům), nazývá blogery prostými dušemi, populisty a neustále je obviňuje z honění karmičky?

Co to je? Jeden bloger velmi trefně poznamenal, že by takové články snad už ani neměly být z etických důvodů publikovány na titulní straně iDnesu.

Jak takový člověk může hájit demokracii a svobodu (i slova) v EU? Nevěřím, nevolím. Puntík.

Toliko dnes z mé kuchyně.

Jitka Gotterová

Autor: Jitka Gotterová | karma: 19.36 | přečteno: 1068 ×
Poslední články autora